Naujas būstas su prieinamu depozitu

Visi Didžiosios Britanijos gyventojai, norintys įsigyti savo pirmąjį būstą, gali pasinaudoti Vyriausybės suteiktomis lengvatomis perkant naujos statybos namus. Angliškai tai vadinasi: Low cost ownership schemes for newly build homes. Galimi lengvatų variantai:

Home Buy Direct – bankas (vyriausybės kompensuojamas) suteiks jums paskolą namo depozitui su nuline palūkanų norma pirmiems 5 metams. Shared Ownership – nusipirksite tik dalį namo ar buto, o likusią dalį teks nuomotis.

Ar visi gali pasinaudoti Home Buy Direct pirkimo lengvatomis?

 Norėdami pasinaudoti lengvatomis, turite atitikti šiuos reikalavimus:

  • Jūs uždirbate ne daugiau kaip 60 000 svarų per metus;
  • Būstą šioje šalyje įsigysite pirmą kartą (First Time Buyer);
  • Niekada anksčiau neturėjote nekilnojamo turto Jungtinėje Karalystėje arba dabartinį savo būstą nuomojatės iš savivaldybės;
  • Būstą pirkti galite vienas, su sutuoktiniu/partneriu arba draugu.

Trumpai pabandysiu paaiškinti kaip Home Buy Direct veikia. Tarkime, jūs perkate namą – vyriausybė jums suteiks paskolą pradiniam įnašui padengti. Tarkime, jūsų pradinis įnašas sudarys 30% būsto pardavimo kainos. Jei namo kaina yra £200 000, būsto paskola (mortgage) bus £140 000, o £60 000 jums paskolins bankas. Ši paskola vadinsis „Equity Loan“ ir tik praėjus 5 metams nuo paskolos gavimo pradžios, pradėsite mokėti palūkanas bankui.

Shared Ownership – įsigysite tik dalį namo arba buto, pavyzdžiui 25%, o likusius 75% teks nuomotis. Tarkime, būsto kaina yra 100 000 svarų, jūs pirksite tik 25%, savų lėšų pradiniam įnašui reikės 20% nuo perkamosios dalies vertės – t.y. 5000 svarų, skola bankui (mortgage) – 20 000 svarų. Šia pirkimo schema galės pasinaudoti net ir tie, kurių pajamos nėra labai didelės (15 000 – 17000 svarų per metus). Įsigiję tokį būstą jūs tapsite pilnavertis jo savininkas. Metams bėgant galėsite įsigyti ir likusią būsto dalį. Mokamos nuomos dydis sudarys 3% nuo likutinės namo vertės (75%) per metus. Pateikto pavyzdžio atveju – tai būtu 188 svarai per mėnesį. Būstą galėsite parduoti kada panorėję, tik turėsite apie tai pranešti namų bendrijai, kuriai mokate nuomą. Namų bendrija netgi gali tarpininkauti ieškant pirkėjo būstui. Jei būstas jums jau priklauso visu 100%, vistiek parduodami jį, visų pirma turite informuoti namų bendriją, nes ji turi pirmumo teisę įsigyti būstą iš jūsų.

Ar Shared Ownership pirkimo schema leidžia įsigyti bet kurį būstą?

Ne. Tai turi būti tik naujos statybos būstas arba jau turintis shared ownership pirkimo schemą, kurią pardavėjas gali perleisti pirkėjui su visa pirkimo schema.

Ar visi bankai suteikia paskolas norintiems įsigyti būstą pagal shared ownership legvatą?

Ne visi bankai siūlo šio tipo paskolas. Kai kurie, mažesni bankai gali skolinti pinigus tik būsto įsigijimui tam tikrose miesto vietose. Patartumėte kreiptis į profesionalų paskolų brokerį, kuris atsižvelgęs į Jūsų poreikius ir finansines galimybes suras Jums labiausiai tinkamą banką.

Kokio dydžio depozitas reikalingas, norint pasinaudoti shared ownership legvata?

Dažniausiai minimali suma yra 10% nuo Jūsų perkamos dalies, bet tai gali priklausyti nuo perkamo būsto tipo (pvz. butas aukštesniame pastate-didesnis depozitas). Kuo didesnis depozitas, tuo geresnės būsto paskolos palūkanos.